Cofnij


      -- POLSKI --

SŁOWO O SMOKU

(Tom I cyklu)

Tom I: SŁOWO O SMOKU
(znany również jako "Samotny smok")

      Dobrze być samotnym smokiem. Latasz sobie wśród obłoków, zgłodniejesz, zjesz apetyczną brzózkę i polecisz dalej. W zimie ulepisz bałwanka. Fajne, co? Zwłaszcza, jeśli zapomnisz o tym, że ani aerodynamika, ani biologia nie pozwalają ci istnieć, o szczycie w górach, przyciągającym cię jak magnes i o ludzkiej samiczce, przychodzącej do ciebie w rzadkich erotycznych snach.
      Ale raz dziwny chłop o niechłopskiej mowie poprosi cię o uratowanie od stosu wiedźmy - i zaraz zrobi się gorzej. Katorżnicza praca, ludzkie intrygi, ból upadków, groźba śmierci i stałe uczucie, że jesteś idiotą i od początku trzeba było wszystko robić inaczej. Przyjaciele i wrogowie, a między nimi długa, kręta, zagmatwana bardziej niż labirynt droga w głąb siebie, żeby zrozumieć najważniejsze: kim jesteś, skąd i po co się tu wziąłeś, co i kiedy trzeba zrobić oraz czemu masz wspomnienia zupełnie nieprzystające do tego świata.
      Kiedy to zrozumiesz, już nigdy nie będzie samotności. Bo smoki są jak ludzie i też nie mogą być samotne


SŁOWO O SMOKU
(Download .DOC-file, size 940kb)

Kilka słów o autorze przekładu


      Jacek Izworski urodził się w roku 1950. W niemowlęctwie przeszedł ciężką chorobę, po której został inwalidą. Mimo to ukonczył studia bibliotekoznawstwa, ale pracował tylko dorywczo, żyjąc głównie z renty. Fantastyką zaczął pasjonować się jeszcze w liceum. Jest autorem powieści SF "Gwiezdne szczenię" (1986) i fantasy dla młodzieży "Węzeł światów" (tom I "Dwa światy" 2014, tom II "Na granicy światów" 2016, tom III niedokończony). Opracował też bibliografię fantastyki polskiej za lata 1945-1989 - w czasopismach "Fantastyka" i "Nowa Fantastyka" doprowadzono ją tylko do roku 1986 - i przetłumaczył z rosyjskiego kilka opowiadań. Obecnie tłumaczy kilkunastotomowy cykl powieści SF Pawła Szumiła "Słowo o smoku".

Wszystkie wyłożone na stronie dzieła są dostępne do
NIEKOMERCYJNEGO wykorzystania w postaci elektronicznejCofnij<script></body></html>